این اواخر همه شرکت ها خواهان برون سپاری فرایند های تجاری خود به شرکت های دیگر بوده اند و در این باره سروصدای زیادی به پا کرده اند. آیا شما می دانید که معنی برون سپاری دقیقا چیست؟

برون سپاری یا BPO (برون سپاری فرایندهای تجاری) اساسا فرآیندی است که در آن یک سازمان، یک شرکت و یا شخص دیگری را استخدام می کند که فعالیت های تجاری را به جای آن سازمان انجام دهند. این استخدام می تواند از داخل و یا در سطح بین المللی باشد.

برون سپاری به یک عمل تجاری بسیار متداول تبدیل شده است که باعث می شود کسب و کارها، مخصوصا کسب و کارهای متوسط و کوچک، خدمات و مهارت هایی را به دست بیاورند که به طور معمول پیشرفت در آن ها برایشان دشوار است. علت هم این است که این شرکت ها معمولا یا از نظر مالی ضعیف هستند یا در استفاده از نیروی انسانی دچار محدودیت هستند و یا ترکیبی از هر دو مشکل را با هم دارند. گذر زمان؛ این حقیقت را که برون سپاری برای شرکت هایی در ابعاد و اندازه های مختلف بسیار سودمند است، اثبات کرده است. برای سازمان هایی که قصد دارند هر زمان که دلشان می خواهد بدون سرمایه گذاری های کلان کسب و کارشان را توسعه دهند، برون سپاری بهترین راه حل است.

آیا دوست دارید بیشتر از برون سپاری فرآیندهای تجاری بدانید؟  این به شما کمک می کند که روی صلاحیت های کسب و کارتان تاکید کرده، اثر بخشی آن را بهبود داده و هزینه ها را پایین بیاورید. شما می توانید همه این ها و حتی بیشتر از آن را بدون هیچ زحمتی انجام دهید. صاحبان کسب و کار به مرور زمان متوجه شده اند به چه دلیل کسب و کارهای کوچک و بزرگ ترجیح می دهند وظایف و کارهای مختلفی را برون سپاری کنند.

به دلایل زیر نگاه کنید تا بدانید که چرا شما هم باید به برون سپاری فکر کنید:

-توانایی بیشتر در منابع جهت انجام فرآیندهای اصلی کسب و کار:

یکی از بهترین فواید برون سپاری پس انداز است. برون سپاری موجب آزادسازی مقدار قابل توجهی از بودجه شرکت می شود که می توانید از آن برای مدیریت دیگر وظایف و فرآیندهای مهم کسب و کارتان استفاده بهتر بکنید. اگر واقعا می خواهید شرکتتان را به مدارج بالاتری ببرید، شما مجبور خواهید بود که به طرز قابل توجهی روی تجهیزات جدید، یک کمپین تبلیغاتی نوین سرمایه گذاری، بازسازی امکانات از طریق تکنولوژی های جدید، تحقیقات و جمع آوری اطلاعات درباره محصولات و خدمات نوین و… سرمایه گذاری کنید. با داشتن سرمایه کافی برای قدرت بخشیدن به دیگر فرآیندهای کسب و کارتان، شما خواهید توانست چشم همه را در رقابت ها به خود خیره کنید.

-دستمزد کمتر:

بدون شک دلایل مالی یکی از مهم ترین و قدرتمندترین دلایلی هستند که شرکت ها برون سپاری را انتخاب می کنند. همان طور که در گذشته گفته شد، شما قادر خواهید بود تا در بسیاری از منابعتان صرفه جویی کنید. اما این همه ماجرا نیست. شما به دلیل این که مجبور نخواهید بود تا مقدار زیادی از سرمایه خود را صرف استخدام های گران قیمت و فرآیند تربیت نیرو کنید، هزینه قابل توجهی را ذخیره خواهید کرد. اگر بخواهید کاربردی فکر کنید، استخدام نیروی انسانی خارجی بسیار ارزان تر از این است که این کار را در کشور خودتان انجام دهید؛ مخصوصا اگر قصد برون سپاری به کشورهای در حال توسعه مانند هند و سنگاپور را دارید. همچنین شما ملزم به سرمایه گذاری زمان و پولتان جهت هدایت فرآیند بلند و طولانی استخدام نیستید. شرکت هایی که شما برای عملیات برون سپاری انتخاب می کنید همه کارها را انجام خواهند داد.

-به توانایی هایی در سطح جهانی دست پیدا کنید:

خدمات BPO امکان کار کردن با تیمی حرفه ای، بسیار ماهر، با تجربه و با استعداد را در اختیارتان می گذارد. آن ها نیازمند هیچ آموزش خاص و یا اضافه ای نیستند تا متوجه نیازهای شما بشوند. آن ها تمام نیازهای کاری شما را به اثر بخش ترین و شایسته ترین شکل ممکن انجام می دهند چون این چیزی است که برای آن استخدام شده اند. با در اختیار داشتن چنین تیم با استعدادی شما هرگز نگران انجام بخشی از کسب و کار خود نخواهید بود و فقط کافیست که نیازمندی های خود را به ارائه دهنده خدمات BPO اطلاع دهید. در بیشتر مواقع ارائه دهندگان خدمات BPO امکانات و راه حل هایی را پیش رویتان می گذارند تا بتوانید با آرامش خیال به کارتان ادامه دهید. علاوه بر این  BPOها افراد بسیار ماهر و با تحصیلاتی را در اختیار شما می گذارند که مهارت های شخصی بالایی دارند. فارغ از هرگونه فرآیندی که شما مایل به برون سپاری آن هستید، BPO ها دقیقا افرادی را در اختیارتان می گذارند که بتوانند کار را به بهترین شکل انجام دهند.

-شرکتی که ریسک ها را با آن سهیم شوید:

آغاز یک محصول و یا خدمات جدید همیشه مثل شرط بندی است به صورتی که یا به یک موفقیت بزرگ تبدیل خواهد شد و یا به یک شکست عظیم. اگر شما کارمندان قراردادی و یا ثابتی را استخدام کرده اید، حتی اگر از محصول یا خدمات جدید سودی عایدتان نشده باشد، مجبور به پرداخت دستمزد آن ها هستید اما اگر برون سپاری را انتخاب کرده باشید، این ریسک بسیار کمتر شده و یا کلا وجود نخواهد داشت. شما مجبور نخواهید بود نگران پرداخت دستمزدها باشید و هر وقت که دلتان خواست می توانید از درخواست خدمات برون سپاری انصراف دهید.

اگر به گروهی از کارمندان مستعدتان، آزادی انجام آن چه را که در آن استعداد دارند و یا برایش تعلیم دیده اند بدهید، سودمندی را در کارتان افزایش خواهید داد و در نهایت سودمندی بیشتر به رشد و موفقیت شرکت کمک شایانی خواهد کرد.

اکنون که شما پنج دلیل عمده شرکت ها برای استفاده از برون سپاری در برخی از وظایف و کارهایشان را می دانید، تصمیم شما چیست؟ لازم است بدانید که این ها همه دلایلی نیستند، چندین دلیل دیگر مانند بازده سریع تر، مالیات کمتر، زمان سریع تر برای جذب بازار، از بین بردن نگرانی هایتان در مورد کسب و کار و یا شرایط سیاسی، نتایج بهتر در زمان کمتر،  اطمینان قراردادی و… وجود دارند.

به محض این که شما کارتان با یک BPO را شروع کنید، خواهید توانست که به فرصت ها و برتری های بی شماری در کسب و کارتان دست پیدا کنید.

منبع: iccs-bpo