اگر شما یک مدیر فروش برای هدایت تیم بازاریابی تلفنی در مرکز تماس هستید، مسلما برای ایجاد روابط بهتر با مشتریانتان و همچنین گسترش دستاوردهای شرکت و فروش بالاتر، از اهمیت اولین تماس­‌هایی که تیم مرکز تماس شما با مشتریان برقرار می­‌کند، باخبر هستید و می‌دانید که این تماس‌ها از مهم‌ترین و موثرترین روش‌های جذب مشتری محسوب می‌شوند.

متخصص بازاریابی تلفنی باید چگونه باشد؟

وظیفه‌ی یک کارشناس بازاریابی تلفنی فروختن محصول یا خدمت از طریق تلفن است. این متخصص‌ها در بخش های مختلف از جمله بانکداری، تلویزیون و غیره فعال هستند. افراد حرفه‌ای در این زمینه می توانند درخواست استخدام برای این رده را بدهند، اما کارشان تا حدود زیادی به خصایص شخصی آنها بستگی دارد.

انواع بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی داخلی (Inbound)

بازاریابی تلفنی داخلی عبارتست از امکان تماس با شرکت از طریق یک خط مخصوص (hotline)، دریافت پاسخ برای سئوالاتتان در مورد محصولات/خدمات و در نهایت (در حالت ایده‌آل) ثبت سفارش خرید.

به عنوان مثال شما نیاز مبرم به یک قطعه برای خودروی خود دارید. وارد فروشگاه آنلاینی می‌شوید که قطعه‌ی مورد نظرتان را می فروشد اما نمی توانید محصول مناسب خودرویتان را در سایت پیدا کنید. اما شماره ی کال سنتر را برای تماس در اختیار دارید. با آن شماره تماس می‌گیرید و کارشناس مربوطه توضیح می دهد که کدامیک از قطعات برای خودروی شما مناسب هستند و سپس سفارش خرید شما را ثبت می کند. بازاریابی ورودی برای زمانی ست که مشتری، گیرنده ی تماس باشد. برای اینکه این سیستم اثربخش باشد، باید یک کمپین تبلیغاتی درست برگزار کنید.

بازاریابی تلفنی خارجی (Outbound)

بازاریابی تلفنی خارجی کمی پیچیده‌تر است. دو نوع بستر مشتری وجود دارد: داغ و سرد. سر و کار داشتن با نوع دوم سخت تر است چون باید با مشتری‌هایی تماس بگیرید که علاقه ای به محصولات شما ندارند و در نتیجه آمادگی این تماس را ندارند. تماس های داغ یعنی ارتباط با مشتریان کنونی یا کسانی که علاقه ی خود به محصولات شرکت شما را به نوعی نشان داده اند.

کدام مرکز تماس بازاریابی تلفنی بهتر است؛ برون‌سپاری شده یا مرکز تماس خودتان؟

شرکت ها در این زمینه تصمیم دشواری را پیش رو دارند: یا می توانند خدمات مخصوص به خود را برای جذب مشتریان جدید و تماس تلفنی با آنها را طراحی و اجرا کنند و یا این خدمت را بصورت کلی به یک شرکت تخصصی برون سپاری کنند. علاوه بر این، شرکت های متعددی وجود دارند که خدمات بازاریابی تلفنی انجام می دهند.

قبل از تصمیم گیری، باید موقعیت را به دقت آنالیز کنید.

اگر شرکت شما نیاز دارد که بستر مشتریانش را دائماً شارژ کند، دائماً به دنبال مشتری باشد و همچنین اداره‌ی فروش تأسیس کند و همزمان با مسائل ناشی از گردش کارکنان سروکله بزند، بهتر است کال سنتر خودش را راه اندازی کند.

امروزه تعداد زیادی از شرکت ها نیاز به خدمات بازاریابی تلفنی دارند، اما ایجاد و آموزش یک گروه از کارشناس های بازاریابی تلفنی کار سختی ست. بنابراین شرکت ها معمولاً دانشجوهای بدون سابقه ی کاری را برای این کار استخدام می‌کنند. کسی که می خواهد در صنعت کال سنترهای بازاریابی تلفنی کارشناس شود باید خصایص زیر را داشته باشد:

  • اکتیو باشد؛
  • اعتماد به نفس داشته باشد؛
  • اجتماعی باشد؛
  • فن بیان خوبی داشته باشد.

مناسب ترین کاندیدها برای مراکز تماس بازاریابی تلفنی کسانی خواهند بود که تحصیلات مرتبط با صنعتی که می خواهند در آن کار کنند را داشته باشند و بخش های مختلفش را به خوبی بشناسند.

وظایف کارشناس بازاریابی تلفنی:

  • تماس تلفنی با شرکت‌ها؛
  • ارتباط با وکلا و کارشناسان شرکت‌ها؛
  • تبلیغ کالاها و خدمات؛
  • برنامه ریزی قرارهای کاری.

وظایف بازاریاب تلفنی شامل کار با مشتری های ویژه (VIP) هم هست: ارائه ی اطلاعات مورد درخواستِ آنها، نظرسنجی از مشتریان کنونی و استخراج آمار از نتایج آن.

فروش تلفنی بدون داشتن بستر مشتری غیر ممکن است. هرچه این بستر وسیع‌تر باشد، برای شرکت بهتر است. بنابراین یک کارشناس بازاریابی تلفنی باید حواسش توسعه ی این بستر باشد و تا می تواند مشتریان جدید را جذب شرکت کند.

اگر به دلیلی شرکت نتواند کارشناسان دائم برای بخش بازاریابی تلفنی استخدام کند، باید تمام تماس‌ها برون سپاری شود.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مطلب خواندید، بازاریابی تلفنی یک وسیله‌ی مفید برای تبلیغ کالاها و خدمات است و در عین حال یک پروژه‌ی تجاری مستقل به حساب می‌آید. با این وجود، پروسه‌ی راه‌اندازی کال سنتر بازاریابی تلفنی می تواند یک کار چالش برانگیز باشد، به خصوص برای شرکت‌های کوچکتر. در این مورد، برون سپاری خدمات به شرکت های بازاریابی تلفنی بهترین راه پیشرفت است.

منبع:simply-contact

برای دریافت خدمات برون سپاری مرکز تماس (کالسنتر) و پشتیبانی تلفنی ۲۴ساعته، با مرکز تماس حامیسان در ارتباط باشید.

برای ارتباط با بخش پشتیبانی همراه اول در رابطه با خدمات ارزش افزوده موبایل می توانید با مرکز تماس حامیسان از طریق شماره ۰۲۱۴۱۹۵۷ به صورت ۲۴ ساعته در ارتباط باشید.

برای ارتباط با بخش پشتیبانی ایرانسل در رابطه با خدمات ارزش افزوده موبایل می توانید با مرکز تماس حامیسان از طریق شماره ۰۲۱۴۱۹۵۷ به صورت ۲۴ ساعته در ارتباط باشید.

برای ارتباط با بخش پشتیبانی دیوار در رابطه با مشکلات احتمالی در زمینه انتشار آگهی و پرداخت می توانید با مرکز تماس حامیسان از طریق آدرس https://divar.ir/ticket و یا آدرس ایمیل support@divar.ir به صورت ۲۴ ساعته در ارتباط باشید.

برای ارتباط با بخش پشتیبانی کافه بازار در رابطه با مشکلات احتمالی در زمینه انتشار برنامه ها و ایرادات درون برنامه ای می توانید با مرکز تماس حامیسان از طریق شماره۰۲۱۹۱۰۰۲۲۳۳۰ به صورت ۲۴ ساعته در ارتباط باشید.