سرمایه گذاری در بخش خدمات مشتریان نقش مهمی در میزان موفقیت کسب و کارها در دراز مدت دارد. شما تنها با به کار گیری روش ‌هایی ساده اما موثر، می ‌توانید مشتریان خود را راضی و خوشحال کنید.

-خدمات خوب به مشتری عامل شکست و موفقیت در هر کسب و کاری است:

شما ممکن است یک محصول فوق العاده داشته باشید، اما تا زمانی که تیم خدمات مشتریان تان به خوبی عمل نکند و یا حرف ‌هایش برای مشتری شما قابل اعتماد نباشد، هیچ مشتری اقدام به خرید از شما نخواهد کرد. ارائه خدمات به مشتریانِ خوب یک شبه اتفاق نمی ‌افتد و دستیابی به چنین سرویسی از آن چه که فکرش را می ‌کنید، سخت‌ تر است اما باید بدانید که این کار با کمی تلاش دست یافتنی است.

در ادامه این مقاله ۱۰ راهکار ارائه شده که با به کار بردن آن ها می ‌توانید در برابر رقبایتان همیشه بهترین باشید.

  • محصول خود را بشناسید:

شما به عنوان کارمند بخش خدمات مشتریان که تمام وقتش را صرف حل کردن مشکلات مشتری می کند، باید همه چیز را در مورد محصولات و خدمات شرکت بدانید و در واقع در مورد امور شرکت یک متخصص باشید. داشتن دانش گسترده در مورد محصول یک مهارت اساسی در زمینه خدمات به مشتریان محسوب می‌ شود. در بهترین حالت ممکن شما باید بتوانید به مشتریان خود ثابت کنید که چطور استفاده از این محصولات و خدمات می ‌تواند به نفع آن ها باشد و این نشان می ‌دهد که وظایف یک کارمند خدمات مشتریان تنها به بر طرف کردن مشکلات مشتریان خلاصه نمی‌ شود.

  • برخوردی مثبت داشته باشید:

طرز برخورد با مشتریان در بخش خدمات مشتریان همه چیز است و از آن جایی که بیشتر تعاملات کسب و کارها با مشتریان به صورت مستقیم و از روبرو نیست، طرز برخورد در بخش خدمات مشتریان به ادای درست کلمات و نوع حرف زدن و صدای کارشناسان خلاصه می‌ شود. به علاوه تعبیر نادرست از ارتباط نوشتاری از طریق ایمیل یا چت زنده می ‌تواند برای مشتری ناامید کننده باشد. مغز از چندین سیگنال برای تعبیر لحن صدای افراد استفاده می کند که این امکان در تعامل نوشتاری وجود ندارد. به همین دلیل می توانید از ایموجی ‌ها استفاده کنید و زمانی که احساس می ‌کنید سو تفاهم در مکالمات زیاد شده است، از طریق تماس تلفنی ارتباط برقرار نمایید.

  • در حل مشکلات خلاق باشید:

بیشتر از ۸۰ درصد از مشتریان به دلیل دریافت خدمات مشتری بد و نامناسب، احساس نا امیدی را تجربه کرده ‌اند. به همین دلیل شما باید در حل مشکلات مشتریان خلاق باشید و آن را در رأس کارهایتان قرار دهید و به هر طریقی که می ‌توانید مشکل را حل کنید.

سعی کنید از حل کردن مشکلات مشتریانتان نترسید. هر مشکلی با کمی خلاقیت حل شدنی است؛ تنها باید سعی کنید مسائل را به روشی بهتر حل کنید و به خواسته ‌ها  نیازهای مشتریتان آن قدر اهمیت دهید که به شما و محصول تان وفادار شوند.

  • به سرعت پاسخ مشتری را بدهید:

رسیدگی سریع به درخواست مشتری یکی از اصلی ‌ترین اصول برای ارائه خدمات مشتریان خوب است. سرعت عمل کارمندان در بخش خدمات مشتریان اهمیت زیادی دارد و نباید وقت زیادی از مشتری بگیرد.

مشتریان قطعا دوست ندارند زمان زیادی را برای حل شدن مشکلشان صرف کنند و انتظار دارند که مشکل آن ها به سرعت برطرف شود و برای این موضوع شما باید همه تلاش خود را انجام دهید. در عین حال توجه داشته باشید عجله نکنید تا احتمال وجود خطا نیز کمتر شود و بتوانید به طور کامل به موضوع رسیدگی کنید.

  • خدمات خود را شخصی سازی کنید:

منظور از شخصی سازی خدمات این است که بتوانیم مشتریان خود را شناسایی کنیم و رفتار متناسبی با آن ها داشته باشیم. «اتوماتیک سازی امور» جایگاه ویژه ‌ای در خدمات مشتریان دارد اما هیچ گاه نمی ‌تواند جایگزین افراد حقیقی شود. نکته حائز اهمیت این است که ۴۰ درصد از مشتریان خواستار خدمات مشتریان بهتری هستند.

مشتریان زمانی که به مشکلات آن ها به خوبی رسیدگی نشود و یا پاسخ مناسبی دریافت نکنند و یا همانند توپ پینگ پونگ از فردی به فرد دیگر پاس داده شوند، به شدت خشمگین می ‌شوند. آن ها می‌خواهند که هنگام تماس با مرکز تماس (call center) با یک نفر صحبت کنند و مشکلشان حل شود نه این که در هر لحظه به فرد دیگری واگذار شوند.

برخی ها در تاریخ تولد مشتریان شان، برای آن ها هدیه می ‌فرستند تا با آن ها ارتباط بهتری برقرار کنند. اگر شما هنوز هم نام و تاریخ تولد مشتریانتان را نمی ‌دانید و در مورد علایق و تفریحات آن ها اطلاعی ندارید باید به فکر باشید تا بتوانید ارتباط موثرتری با آن ها برقرار کنید.

 

ادامه مطلب در مقاله بعدی…

 

منبع: helpscout

برای دریافت خدمات برون سپاری مرکز تماس (کال سنتر) و پشتیبانی تلفنی ۲۴ساعته، با مرکز تماس حامیسان در ارتباط باشید.

برای ارتباط با بخش پشتیبانی همراه اول در رابطه با خدمات ارزش افزوده موبایل می توانید با مرکز تماس حامیسان از طریق شماره ۰۲۱۴۱۹۵۷ به صورت ۲۴ ساعته در ارتباط باشید.

برای ارتباط با بخش پشتیبانی ایرانسل در رابطه با خدمات ارزش افزوده موبایل می توانید با مرکز تماس حامیسان از طریق شماره ۰۲۱۴۱۹۵۷ به صورت ۲۴ ساعته در ارتباط باشید.

برای ارتباط با بخش پشتیبانی دیوار در رابطه با مشکلات احتمالی در زمینه انتشار آگهی و پرداخت می توانید با مرکز تماس حامیسان از طریق آدرس https://divar.ir/ticket و یا آدرس ایمیل support@divar.ir به صورت ۲۴ ساعته در ارتباط باشید.

برای ارتباط با بخش پشتیبانی کافه بازار در رابطه با مشکلات احتمالی در زمینه انتشار برنامه ها و ایرادات درون برنامه ای می توانید با مرکز تماس حامیسان از طریق شماره ۰۲۱۴۱۲۵۳۰۰۰ به صورت ۲۴ ساعته در ارتباط باشید.